Morning Star

Shayan Habibi Viewpoint About Manuscripts , Movie Review And Analysis Of Information Technology

Morning Star

Shayan Habibi Viewpoint About Manuscripts , Movie Review And Analysis Of Information Technology

۳۴ مطلب در تیر ۱۳۹۳ ثبت شده است

Windows 2000 - 2000

ویندوز ۲۰۰۰ سیستم‌عاملی برای کامپیوترهای شخصی (PC) است که توسط شرکت مایکروسافت تولید شده‌است. این سیستم‌عامل‌گرافیکی در سال ۲۰۰۰ معرفی گردید و برای ایستگاه‌های کاری و سرورهای شبکه به کار می‌رود. ویندوز ۲۰۰۰ نسخه ۵٫۰ از خانواده ویندوز NT می‌باشد. ویندوز ۲۰۰۰ بهترین اثر مایکروسافت نیست، اما این نسخه برخی ویژگی‌های جدید را در رابط کاربری به همراه داشت. چیزهایی چون شفافیت و افکت‌های سایه‌دار همگی در ویندوز ۲۰۰۰ معرفی گردیدند.
Windows XP ( 2001 - 2007)l

سرانجام به شاهکار مایکروسافت می رسیم . اولین نسخه عمومی "ویندوز ایکس پی" در 25 اکتبر 2001 با کد Windows Experience، برپایه معماری "ویندوز ان. تی" و به عنوان جانشین "ویندوز هزاره" عرضه شد. علامت XP از واژه eXPerience (تجربه) گرفته شده است.
یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های عامل کامپیوتر در جهان به شمار می‌رود که گفته می‌شود بیش از چهارصد میلیون نسخه از آن در حال استفاده است. با این حال مایکروسافت اعلام کرده دیگر به شرکت‌های عمده سازنده کامپیوتر نظیر دل، اچ پی و توشیبا مجوز نصب سیستم‌عامل قبلی را بر روی کامپیوترهای تولیدی نخواهد داد، و از ژانویه ۲۰۰۸ ویندوز اکس پی بر روی کامپیوترهای جدید عرضه نخواهد شد.

ویندوز اکس‌پی در ابتدا در دو نسخه خانگی و حرفه‌ای عرضه شده‌بود. ویندوز اکس‌پی از چندین زبان مختلف پشتیبانی می‌کند.


ویندوز XP امکانات جدید بسیاری در سری ویندوز دارد:

 1. شروع سریع تر و امکان Hibernate
 2. واسط کاربرپسند فوق العاده، شامل یک فریم‌ورک برای توسعه تم‌های محیط دسک تاپ.
 3. تعویض سریع کاربر که امکان کار با کامپیوتر را به چند کاربر می‌دهد که هر کدام دسک تاپ‌های جداگانه و برنامه‌های باز مجزا وضعیت‌های مختلفی را دارند.
 4. مکانیسم پردازش فونت clearType که برای افزایش قابلیت خواندن متن در صفحات نمایش کریستال مایع و مانیتورهای مشابه طراحی شده‌است.
 5. قابلیت دسک تاپ از راه دور که به کاربران اجازه اتصال به کامپیوترهای یکدیگر و کار با ویندوز XP از طریق شبکه یا اینترنت را می‌دهد.
 6. پشتیبانی از اکثر مودم‌های DSL و اتصالات شبکه‌های بیسیم

ویندوز XP یک واسط گرافیکی کاربر جدید بر اساس کارها عرضه کرده‌است. منوی شروع و ‍قابلیت‌های جستجو از نو طراحی شده‌اند و افکت‌های ویژوال زیادی اضافه شده‌اند که در زیر برخی از آنها آمده‌اند

 1. قرار دادن ناحیه انتخاب شده در اکسپلورر در یک مستطیل نیمه شفاف
 2. توانایی قرار دادن گرافیک‌هایی به آیکون یک فولدر که می‌تواند نشان دهنده نوع اطلاعات ذخیره شده در فولدر باشد
 3. سایه‌های برچسب آیکون‌های روی دسک تاپ
 4. نوار کناری بر اساس کارهای موجود در پنجره اکسپلودر (کارهای رایج)
 5. توانایی گروه کردن دکمه‌های موجود در پنجره یک برنامه در یک دکمه
 6. توانایی قفل کردن نوار کار و دیگر نوار ابزارها به منظور جلوگیری از تغییرات تصادفی
 7. ذخیره برنامه‌های مورد استفاده اخیر در منوی شروع
 8. سایه‌های زیر منوها (ویندوز ۲۰۰۰ سایه‌هایی زیر نشانگر مارس داشت ولی نه زیر منوها)

ویندوز XP تاثیر هر کدام از افکت‌های ویژال روی کاهش کارایی سیستم را تحلیل می‌کند و سپس تعیین می‌کند که از کدام یک از آنها استفاده کند. استفاده از هر کدام از این افکت‌ها بیش کاری در پردازنده به وجود خواهد آورد. البته کاربران می‌توانند به راحتی تنظیمات مربوطه را عوض کنند.

برخی از افکت‌ها همچون آمیختگی آلفا (شفافیت و مات شدن) تنها توسط کارت‌های ویدیو جدید به نمایش در می‌آیند. اما در صورتی که کارت ویدیویی قابلیت نمایش آمیختگی آلفا را نداشته باشد، کارآیی سیستم پایین می‌آیند و مایکروسافت توصیه کرده‌است که این افکت‌ها به صورت دستی غیرفعال شوند.

در ویندوز XP می‌توان از «استایل‌های ویژوال» برای تغییر واسط کاربر استفاده کرد. ولی استایل‌های ویژوال باید به وسیله مایکروسافت برای اجرا کد شوند. "Luna" نام یک استایل ویژوال است که به همراه ویندوز XP عرضه شده‌است و در ماشین‌های با رم ۶۴ مگابایت به بالا به صروت پیش فرض انتخاب می‌شود. "Luna" به عنوان یکی از استایل‌های ویژوال محبوب ویندوز XP است

عکس پس زمینه پیش فرض Bliss یک تصویر از سرزمینی از ناپا والی در بیرون از کالیفرنیا، ناپا است که تپه‌های سبز و آسمان آبی به همراه ابرهایی در آن تصویر مشاهده می‌شود. در صورت تمایل نیز می‌توان از واسط «کلاسیک» ویندوز ۲۰۰۰ نیز استفاده کرد. چندین نرم‌افزار جانبی وجود دارد که صدها استایل ویژوال مختلف می‌سازند. به علاوه مایکروسافت تمی با نام رویال دارد که در ویرایش Media Center وجود دارد. البته در بقیه نسخه‌های ویندوز XP نیز وجود دارد. تم ویندوز «کلاسیک» از واسط مشابه بقیه تم‌های استاندارد ویندوز XP استفاده می‌کند و تاثیر زیادی روی کاهش کارآیی ندارد.


سرویس پک یک

سرویس پک ۱ (SP1) ویندوز XP در ۹ سپتامبر ۲۰۰۲ انتشار یافت. از مهمترین امکانات اضافه شده قابل ذکر می‌توان به پشتیبانی از USB ۲٫۰ و امکان “Set program Access and Defaults" اشاره کرد. برای اولین بار کاربران می‌توانند برنامه‌های پیش فرض فعالیت‌هایی همچون جستجوی وب و برنامه‌های چت را کنترل و اصلاح کنند. البته این امکان قبلاً در سرویس پک ۳ ویندوز ۲۰۰۰ نیز عرضه شده بود. سرویس پک ۱a نسخه دیگری است که مایکروسافت بعداً انتشار داد و در آن ماشین مجازی جاوا مایکروسافت را در پی دادخواهی شرکت سان مایکروسیستمز از ویندوز حذف کرد. آدرس دهی منطقی بلاک که به سیستم عامل اجازه می‌داد تا هارددیسک‌های با ظرفیت بیشتر از ۱۳۷ گیگا بایت را ببینند در سرویس پک ۱ به صورت پیش فرض فعال شد و پشتیبانی از ساتا نیز میسر گشت. پشتیبانی مایکروسافت از سرویس پک ۱ در ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶ پایان پذیرفت.

سرویس پک دو

سرویس پک ۲ (با نام کد "Springboard") در ۶ آگوست ۲۰۰۴ پس از تاخیرهای بسیار، با اصلاحات امنیتی ویژه‌ای در ویندوز، انتشار یافت. بر خلاف سرویس‌های قبلی، سرویس پک ۲، امکانات جدیدی به ویندوز XP اضافه کرد. یک دیواره آتش پیشرفته، پشتیبانی بهبود یافته از وای-فای به کمک یک ویزارد، یک Pop-up بلاکر برای اینترنت اکسپورر و پشتیبانی از بلوتوث از جمله قابلیت‌های جدید اضافه شده در سرویس پک ۲ بود. پیشرفت‌های امنیتی که در سرویس پک ۲ عرضه شده بود شامل اضافه کردن یک دیواره آتش به نام Windows FireWall و فعال کردن پیش فرض آن بود. حفاظت پیشرفته از حافظه که جلوی سربار بافر پردازنده‌ها را می‌گرفت و پشتیبانی از raw socket را قطع می‌کرد، ملاحظات امنیتی دیگر اعمال شده‌است. این امکان خرابی ناشی از حمله ماشین‌های "Zombie" (که از راه دور با اجرای برنامه‌هایی تمام منابع کامپیوتر را از پای در می‌آورند) را کاهش می‌دهد. به علاوه در این سرویس پک بهبودهای مرتبط با امنیتی نیز در زمینه جستجو در وب و پست الکترونیکی داده شد. Windows Security Center که در سرویس پک ۲ ارائه شد، یک نظارت کلی بر جنبه‌های امنیتی سیستم از جمله حالت نرم‌افزارهای آنتی ویروس، وضعیت بهنگامی ویندوز، و دیواره آتش جدید ویندوز دارد. نرم‌افزارهای آنتی ویروس و دیواره آتش می‌توانند در این مرکز امنیتی جدید یکپارچه شوند. Windows Movie Maker ۲ با افکت‌های ویدیویی و گزینه‌های جدید در این سرویس پک ارائه شد. لیست کاملی از امکانات اضافه شد در۲ SP در وب سایت مایکروسافت وجود دارد.

با انتشار هر سرویس پک ممکن است برخی از برنامه‌ها دیگر کار نکنند و مایکروسافت لیست این برنامه‌ها را در وب سایت خود ذکر کرده‌است. کمپانی AssetMatrix اعلام کرد که در حدود یک دهم کامپیوترهایی که سیستم عامل ویندوز XP خود را باSP۲ به هنگام کرده‌اند به سختی قادر به اجرای برنامه‌های این کمپانی شدند.سرویس پک ۲ تغییرات مهمی در ویرایش‌های Tablet Pc و Media Center می‌دهد و از ۲۴ زبان جدید پشتیبانی می‌کند. تغییرات ویژوالی نیز درSP۲ ایجاد شده‌است. در پرده آغازین ویندوز (جایی که در ابتدای روشن کردن کامپیوتر لوگوی ویندوز XP به همراه سه مربع لغزان در زیر آن به نمایش در می‌آید) عبارت «©۱۹۸۵-۲۰۰۱» و نام ویرایش (به عنوان مثال «Home Edition» یا "Professional")حذف شده‌است. در ویرایش خانگی رنگ مربع‌های لغزان از سبز به آبی تغییر کرده‌است. به علاوه آیکون اتصال شبکه بیسیم که دو کامپیوتر را نشان می‌داد (مشابه آیکون اتصال LAN) تغییر کرده‌است و تنها یک کامپیوتر است که سمبل یک موج رادیویی در سمت راست آن مشاهده می‌شود. در حالی که نگاه‌ها به سمت SP۲ مثبت بود، بعضاً انتقاداتی از سوی برخی کارشناسان نیز مطرح می‌شد، توماس گرین از The Register ادعا می‌کند که SP۲ تنها یک مسکن مسخره برای جنبه‌های امنیتی ویندوز است. درSP۲ بهبودهای امنیتی سطح پایینی صورت گرفته‌است و بسیاری از آنها نیز به ادمین و کاربر نشان داده نشده‌است و اشکالات زیادی هنوز در آن مشاهده می‌شود، فعال بودن بسیاری از سرویس‌ها و مؤلفه‌های شبکه ای، اجازه دسترسی‌های اشتباه، آسیب پذیری زیاد IE و OE (نرم‌افزار پست الکترونیکی) در مقابل اسکریپت‌های مخرب و نصب یک بسته فیلتر که فاقد ظرفیت کافی برای خروج از فیلترینگ است، از جمله اشکالات رفع نشده‌است.

سرویس پک سه

ویندوز XP به خاطر استعداد بالایش در جذب نرم‌افزارهای مخرب، ویروس ها، تروجان و کرم‌ها مورد انتقاد قرار می‌گیرد. به علاوه این نکته را باید در نظر داشت که مسائل امنیتی با این حقیقت آمیخته‌است که کاربران ویرایش خانگی به طور پیش فرض یک حساب از یک ادمین دریافت می‌کنند که یک دسترسی نامحدود به جنبه‌های پشتیبانی سیستم می‌دهد. حال اگر حساب ادمین تخریب شود و هیچ قانونی نمی‌تواند محدوده حساب کامپیوتر مورد توافق را مشخص کند.

به خاطر بازار فروش بالا، ویندوز در طول تاریخ هدف جذابی برای سازندگان ویروس بوده‌است. البته حفره‌های امنیتی تا زمانی که کشف نشده‌اند غیرقابل مشاهده هستند، مایکروسافت بیان داشته‌است که انتشار بسته‌های رفع مشکل حفره‌های امنیتی باعث می‌شود که هکرها پی به این مشکل ببرند و به سرعت به کامپیوترهایی که هنوز این مشکل را برطرف نکرده‌اند، حمله کنند. به منظور کاهش سرعت پخش برنامه‌های مخرب روی کامپیوترهای آسیب پذیر، مایکروسافت در SP۲ تعداد اتصالات خروجی TCP/IP را از ۶۵۵۳۵ به ۱۰ کاهش داد

از آنجایی که بیشتر از این تعداد اتصال خروجی در آن واحد نمی‌تواند برقرار شود، تعداد زیادی اتصال کامل نشده در صف انتظار قرار می‌گیرد. این محدودیت اعتراض بسیاری از نرم‌افزارهای قانونی همچون برنامه‌های همتا به همتا را برانگیخته‌است. البته می‌توان با اضافه کردن یک فایل سیستمی به نام «tcpip.sys» محدوده را به مقدار قبلی افزایش داد.

برخی ویژگی های سرویس پک 3

- برخورداری از تمامی آپدیت ها و بهبود های امنیتی و نرم افزاری سیستم عامل ویندوز اکس پی که طی این 4 سال مرحله به مرحله عیب یابی و رفع شده را همراه با تعدادی ویژگی های جدید و مفید ویندوز ویستا و حتی ویندوز سرور 2008 داراست . ( مایکروسافت از زمان عرضه Service Pack2 تا Service Pack3 صدها آپدیت و عیب یاب یا Patch عرضه کرده است )
- ویژگی Backporting موجود در ویندوز ویستا که برای مشکل حفره های امنیتی نرم افزارهای قدیمی بسیار مفید است.
- ویژگی Network Access Protection که در دو سیستم عامل ویندوز سرور 2008 و ویندوز ویستا گنجانده شده بود و تکنولوژی جدید مایکروسافت برای کنترل دسترسی یک سیستم در شبکه از لحاظ سلامتی و در دست داشتن دیگر امکانات کنترلیست .
- ویژگی black hole router detection .
- برخورداری از نرم افزار قدرتمند مدیریت عکس Windows Imaging Component همانند ویندوز ویستا با پشتیبانی از Codec های تصویری اکثر کمپانی های بزرگ سازنده برای هرچه زیباتر نشان دادن تصاویر .
- وجود Microsoft® Management Console (MMC) 3.0 و Microsoft Core XML Services 6.0 (MSXML6) نسخه های جدید از این دو بخش حرفه ای دی ویندوز اکس پی .
- وجود Microsoft Kernel Mode Cryptographic Module .
- ویژگی Background Intelligent Transfer Service (BITS) 2.5 .
- ویژگی Digital Identity Management Service (DIMS) .
- وجود ویژگی Peer Name Resolution Protocol (PNRP) 2.1 .
- وجود Wi-Fi Protected Access 2 (WPA2) .
- توضیحات بسیار کاملتر در بخش های مختلف ویندوز به خصوص بخش های امنیتی برای کمک به کاربران .

پایان پشتیبانی

از اواسط فروردین ماه سال 1393، شرکت مایکروسافت پشتیبانی ویندوز اکس‌پی را متوقف خواهد کرد. از آن تاریخ به بعد، هیچ اصلاحیه امنیتی برای این سیستم عامل تهیه و منتشر نخواهد شد. در مرداد ماه 1392، شرکت مایکروسافت به کاربران سیستم عامل ۱۲ ساله خود هشدار داد که در آینده نزدیک این سیستم عامل تبدیل به تله ای خواهد شد که نفوذگران خواهند توانست به دفعات برای به دام انداختن قربانیان خود، از آن سوء استفاده کنند. با توجه به اینکه بسیاری از بخش ها و قابلیت های سیستم عامل ویندوز در نسخه های مختلف یکسان هستند، لذا با کشف یک نقطه ضعف در یکی از نسخه های ویندوز، این احتمال وجود دارد که نسخه های دیگر نیز نسبت به این نقطه ضعف آسیب پذیر باشند. چرا که نفوذگران می توانند با مهندسی معکوس بر روی اصلاحیه های مایکروسافت، متوجه شوند که نقطه ضعف در چه بخش از سیستم عامل ویندوز هست و به چه نحوی اصلاح و ترمیم شده است. با داشتن این اطلاعات، نفوذگران قادر خواهند بود که نقطه ضعف را در ویندوز اکس‌پی هم شناسایی کرده و راه سوء استفاده از آن را هم به دست آورند.

windows net server 2003

خانواده Windows .NET Server 2003 Windows .NET Server 2003، آخرین نسخه های تولید شده در رابطه با محصولات ویندوز شرکت ماکروسافت، بوده و نسخه بعدی خانواده Windows 2000، می باشند. تمام نسخه های Windows .NET Server 2003، شامل گزینه های رابط کاربرWindows XP و یا themes نیستند. این بدین علت است که themes نیازمند منابع اضافه ای است و برای یک سرویس دهنده مناسب بنظر نمی رسد، منابع را صرف انجام چنین عملیاتی آنهم در رابطه با بخش رابط کاربر بر روی سرویس دهنده نماید. بنابراین زمانیکه سیستم را با استفاده از ویندوز 2003، برای اولین مرتبه راه اندازی می نمائید، از اینترفیس آن تعجب نکنید. (اینترفیس ویندوز 2000 را در مقابل اینترفیس جدید XP مشاهده، خواهید کرد).

خانواده Windows .NET Sever 2003 دارای چهار نسخه متفاوت است:

 • Windows .NET Server 2003 ،Web Edition، یک نسخه مناسب، سریع و ارزان! برای پلات فرم مبتنی بر سرویس دهنده وب است.
 • Windows .NET Server 2003 ،Standard Edition، که معادل Windows 2000 Server است.
 • Windows .NET Server 2003 ،Enterprise Edition. که معادل Windows 2000 AdvancedSever است.
 • Windows .NET Server 2003 ،Datacenter Edition. که معادل Windows 2000Datacenter Server است.
Windows Vista - 2007

این نسخه در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. این نسخه از ویندوز تقریباً محیطی متفاوت با اکس پی داشت و در ابتدا کار کردن با آن دشواری‌هایی برای کاربرانی که از اکس پی استفاده می‌کردند داشت؛ ویندوز ویستا ویژگی های دیداری فوق العاده ای مانند پنجره های نیمه شفاف و ابزارهای قدرتمندتر جهت جستجوی فایلها دارد ولی تا به حال در مورد بهبود امنیت در ویستا و توانایی آن در ارتباط بهتر با وسایل دستی قابل حمل، خبری داده نشده است. مایکروسافت از آغاز کار بر روی این سیستم عامل وعده داده بود که شالوده آن را بر سه ستون استوار خواهد کرد. یک موتور گرافیکی به نام Avalon، یک فن آوری جدید به نام indigo که توانایی ارتباط برنامه های کامپیوتری و وسایل مختلف را به هم می دهد و یک سیستم ذخیره سازی دیتا که قابلیت جستجوی بهنر را ممکن می سازد به نام winFS. ولی در مقام عمل مایکروسافت از زمان بندی خود عقب افتاد و تصمیم گرفت از ویژگی winFS چشم بپوشد و این سیستم را به صورت یک برنامه الحاقی adds-on بعد از انتشار ویستا عرضه کند. پس از 3 ستون ویندوز بعدی، هنوز 2ستون پا بر جا هستند.

پوسته جدید ویندوز به نام Aero تقریباً تنها نشانه موتور گرافیکی Avalon بود که کارشناسان pcworld در نسخه قبل از بتا با کد 5048 مشاهده کردند. در این پوسته دکمه ها،فریم های پنجره ها، نوارهای عنوان و آیکونها به اشکال متحرک، سه بعدی و گاه نیمه شفاف مبدل می شوند. در واقع Aero به رابط گرافیکی interface ویندوز حیات می بخشد.

با این که مایکروسافت از winFS صرف نظر کرده روی نحوه ارائه فایلها با فرمت NFTS کار کرده و شرایطی را فراهم کرده است که فایل ها بر حسب مولف، مدل دوربین(در مورد عکسها)، ژانر و عنوان آلبوم (در مورد فایلهای موسیقی) مرتب شوند. امکان ساخت لیستهای مجازی از فایلها هم فراهم شده است. با این ویژگی می توان برای مثال همه عکسها و یا فایلهای ورد را بصورت یکحا مشاهده کرد، صرف نظر از این که در کجا save شده باشند.

ویژگی دیگر این ویندوز ارتباط بهتر با تلفن های هوشمند، دوربین ها و پخش کننده های صوتی و همچنین بهبود بخشیدن انتقال و هم زمان سازی synchronization فایلهاست. در نسخه ای که تیم pcworld مشاهده کرد، خبری از مرورگر اینترنتی 7 نبود. البته مایکروسافت وعده داده نسخه بتای این نرم افزار را همراه ویستا عرضه کند. با وجود این که مایکروسافت برای بالا بردن ضریب ایمنی، ویژگیهایی مانند مانیتورینگ داده های خارج سیستم (سرویس پک 2 فقط داده های داخل سیستم را مانیتور می کند.)، محافظت علیه برنامه های مخرب malware و امکان ایجاد اکانت کاربری محدود شده را به ابزارهای امنیتی قبلی اضافه کرده، ولی در مجموع ابزارهای امنیتی ویستا همانند ویندوز xp مجهز به سرویس پک 2 است. موتور گرافیکی Avalon در سیستم های مجهز به کارتهای گرافیکی به روز شده امکان می دهد که پنجره هایی چرخان، با بافت پشت زمینه و یا محو شونده ببینید. به علاوه می توانید منوها، نوارهای عنوان و سایر اجزا را به صورت نیمه شفاف مشاهده کنید. اما در مورد این که حداقل امکانات سخت افزاری برای نصب و به کارگیری ویندوز ویستا چیست، تا به حال اظهار نظر رسمی صورت نگرفته است و مایکروسافت صرفاً RAM 512 و CPU سریع تر از آنچه در سیستم عاملهای قدیمی به کار گرفته می شد، را توصیه کرده است. گویا ویستا هم به صورت 64 بیتی و هم به صورت 32 بیتی منتشر خواهد شد. اما ویژگی دیگری که به تازگی به ویندوز ویستا اضافه شده meeting space است که یک سیستم اشتراک فایل به صورت peer to peer است و محیط مجازیی فراهم می آورد که کاربران را قادر می سازد روی فایلها و دیتاهای به اشتراک گذاشته شده کار کنند.
ادامه دارد ...
درخت خانواده ویندوز
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۳ ، ۱۲:۲۴
shayan habibi

ویندوز، عنوان سیستم‌عاملی است که شرکت مایکروسافت آن را برای رایانه‌های شخصی (PC) تولید کرده است. این سیستم‌عامل، نسخه‌های متعددی دارد که از سال 1983 تاکنون به بازار عرضه شده‌اند.
ویندوز، در زمرهٔ سیستم‌عاملهای چندوظیفه‌ای (Multi-task) به شمار می‌رود و قابلیت اجرای هم‌زمان چندین برنامه را دارد.
ویندوز، اکثر امکانات خود را از طریق واسط کاربری گرافیکی (GUI) عرضه می‌کند. در محیط گرافیکی ویندوز، هر برنامه، در یک کادر یا قاب مشخص اجرا می‌شود که اصطلاحاً آن را پنجره می‌نامند؛ کاربر می‌تواند پنجره‌ها را جابه‌جا کرده و یا اندازه آنها را تغییر دهد. همچنین، برای خروج از یک برنامه هم می‌تواند پنجرهٔ حاملِ آن برنامه را ببندد.
ویندوز حاوی ساختارهای داخلی شبکه‌ای است که به کاربر امکان می‌دهد تا اگر به شبکه‌ای متصل بود فایلها و داده‌های خود را به اشتراک گذارد. در یک تشکیلات بزرگ، client‌های ویندوز برخی به سرورهای یونیکس و NetWare متصل می‌‌شوند.

نسخه‌های سرور این سیستم عامل (windows NT , windows 2000 , Windows XP professional) قابلیت کنترل شبکه‌های کوچک تا بزرگ را با امکانات وسیع دارند.


Windows 1 - 1983

اولین نسخهٔ ویندوز در سال 1983 عرضه شد (ویندوز ۱.۰). این سیستم‌عامل، یک واسط کاربری گرافیکی و محیطی پنجره‌ای را تحت سیستم عامل دیسکی یا همان DOS فراهم می‌ساخت.شکل ظاهری اولین ویندوز تجاری به شکل تصاویر زیر بود.

Windows 2 - 1987


Wondows 2 نیز در سال 1987 به عنوان ارتقایی (upgrade) بر این سیستم عامل روانهٔ بازار شد. این نسخه، بعداً با خصوصیاتی جدید مانند قابلیت روهم قرار گرفتن پنجره ها بنام ویندوز/۲۸۶ و بعد ویندوز/۳۸۶ ارایه شد.

 

Windows 3 - 1992


در سال ۱۹۹۲، Windows 3 ارایه شد که نسبت به نسخه های قبلی، بسیار متحول شده بود.

این اولین نسخه ویندوز است که در آن می‌توانستید پنجره‌ها را کمینه کرده و در آیکون کوچکی داشته باشید.

در سال 1985 مایکروسافت و IBM با هم برای درست کردن و گسترش دادن OS/2 شریک شدند. OS/2 وارد بازار شد با یک سخت افزار که طراحی آن متعلق به IBM بود و PS/2 نام داشت. کمی بعد در فوریه سال 1986 مایکروسافت دوباره به واشنگتن (ردموند) تغییر مکان داد. یک ماه بعد کمپانی عمومی شد و 61 میلیون دلار در $21.00 در هر سهم بدست آورد. درسال 1989، مایکروسافت در Comdex فراخوان انتشار Windows 3.0 را در سال 1991 داد. در 16 می سال 1991 بیل گیتس به کارمندان مایکروسافت از جدایی از OS/2 خبر داد و از آن به بعد مایکروسافت روی محصول خود Windows و Windows NT kernel زوم کرد. بعضی از کسانی که با ویندوز مخالف بودند سورپرایز شدند و شروع به گفتن آن کردند که مایکروسافت در حال انجام یک فعالیت غلط است. ولی بعد از انتشار ویندوز ورق برگشت و کاربران OS/2 به سرعت کاهش یافت و کاربران ویندوز با سرعت هر چه تمام تر افزایش یافت و تبدیل به بهترین برنامه برای PC شد. بعضی از عقاید بر این اساس بود که علم درونی ویندوز کرنل رقیب هایش را نابود می سازد و چنین هم شد. سپس در این حین کمپانی، نرم افزار آفیس را منتشر کرد که حاکم تمام در بیزینس شد و تمام رقبا را عقب زد. تصویر زیر شکل ظاهری Windows 3 را به شما نشان می دهد.Windows 95 - 1995


در سال ۱۹۹۵، شرکت مایکروسافت با ارایه Windows 95 تحولی را در ویندوز و سیستم عامل های کامپیوترهای شخصی بوجود آورد. برای بسیاری از کاربران، اولین کار پس از روشن کردن کامپیوتر ویندوزی‌شان فشردن دکمه Start است. منوی استارت اولین بار در ویندوز ۹۵ ظاهر شد. اصطلاحاتی چون مرور (Explore)، نوار وظیفه (Task Bar) و دسکتاپ نیز در ویندوز ۹۵ معرفی گردیدند.

Windows 98 - 1998

در تصویر زیر شمای کلی Windows 98 را می‌بینید، اما چیز زیادی برای مشاهده وجود ندارد. تقریبا هیچ تغییری در رابط کاربری ویندوز نسبت به نسخه قبلی ایجاد نشده بود. ویندوز ۹۸ بیشتر از آن که نسخه جدیدی از ویندوز باشد، یک به‌روزرسانی جزئی روی ویندوز ۹۵ بود.

(این ویندوز Memphis هم نامیده می شود) استفاده از این ویندوز به طور گسترده در جهان وجود داشت. از امکانات این ویندوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرورگر مستقل مایکروسافت
 • توانایی فرستادن و گرفتن نامه های الکترونیکی
 • گرافیک 32 بیتی (FAT32)
 • حمایت کردن USB
 • حمایت کردن DVD

 Windows ME - 2000

Windows Millenium Edition نسخه به روز شده ویندوز 98 که در سال 1999 و 2000 عرضه شد و کاربران خانگی و معمولی را هدف قرار داد. در این نسخه امکانات شبکه و چندرسانه‌ای (Movie Maker, Media Player 7) ارتقاء یافته بود. ویندوز ME آخرین سیستم‌عامل مایکروسافت با کد ویندوز ۹۵ بود پس از آن مایکروسافت هسته ویندوز را در XP تغییر داد.
Windows NT -
l(1993-2000)l

سیستم عاملی که در سال 1993 توسط شرکت مایکروسافت، ارائه گردید. Windows NT بر خلاف ویندوز به وجود سیستم MS-DOS وابسته نیست به عبارت دیگر یک سیستم عامل خودکفا بوده و یک رابط گرافیکی کاربر دارد. Windows NT یک سیستم عامل چند وظیفه ای 32 بیتی با ویژگی های شبکه سازی، چند پردازشی قرینه ای، بندکشی و امنیتی می باشد. این سیستم عامل بر روی سخت افزارهای متنوعی از جمله سیستم های بر پایه ریزپردازنده های 80386 و 80486 و پنتیوم اینتل، ریزپردازنده های DEC Alpha AXP، ریزپردازنده ای MIPS، و همچنین در کامپیوترهای چند پردازنده ای به اجرا در می آید. Windows NT تا 4 گیگا بایت حافظه مجازی را تحت پشتیبانی قرار داده و می تواند برنامه های کاربردی OS/2 ، MS-DOS و POCIX××××× را به اجرا در آورد.


ادامه دارد...

خط زمانی ویندوز= Windows Time Line
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۳ ، ۰۳:۲۵
shayan habibi

قبل از شروع مباحث (نقاط ضعف و قدرت سیستم عاملهای روز دنیا) و بعد از اون (مباحث تحت عنوان جنگ غولها) -که قبلا درباره آن توضیح داده شده- ترجیح دادم اشاره ای به ساخت و سیر تکاملی انواع سیستم عامل داشته باشم. بعد از اشاره به تاریخچه همه سیستم عامل ها به سراغ مباحث تحلیل سیستم عامل و بررسی نقاط ضعف و قوت تمامی سیستم عاملهای روز دنیا خواهم رفت و سرانجام در مباحث تحت عنوان جنگ غولها مقایسه عملکرد و رقابت سیستم عاملها را مورد بررسی قرار خواهم داد. پس از پایان مراحل فوق با امید به خدا به سراغ مفاهیم معماری سیستم عامل و آموزش برنامه نویسی خواهیم رفت. هدف پایانی در این سیر تکاملی رسیدن به جایی ست که بتوانیم خودمان سازنده یا توسعه دهنده یک سیستم عامل امن باشیم . در آینده توضیحات بیشتری درباره روند کلی وبلاگ در رابطه با سیستم عامل ذکر خواهد شد.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ تیر ۹۳ ، ۰۲:۴۱
shayan habibi


از نظر بسیاری از منتقدان «سرگیجه» بهترین فیلم هیچکاک است. در سال ۲۰۱۲ درآخرین نظر سنجی مجله معتبر sight & sound که هر ۱۰ سال یکبار ۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما را با نظر خواهی از منتقدان و کارگردانهای مشهور انتخاب میکند فیلم «سرگیجه» به عنوان اولین فیلم برتر تاریخ سینما دست یافت. و این نشان میدهد سرگیجه از آن دست فیلم‌ها ییست که به مرور زمان بیشتر از سوی منتقدین مورد توجه قرار می گیرد و به اصطلاح کشف میشود.
داستان فیلم در مورد مردی ست که ترس از ارتفاع دارد و رابطه میان او و دو زن با مشکلات روانی که به شدت شبیه هم هستند تعریف می شود.
سرگیجه براساس رمان «از میان مردگان» نوشته بواآلو- نارسژاک ساخته شده اما تفاوتی اساسی در رمان و فیلم وجود دارد. هیچکاک با تغییر در داستان از بین دو عنصر غافلگیری و دلهره دومی را انتخاب میکند تا بیننده که خود حقیقت ماجرا رامیداند تا آخر فیلم این دلهره را داشته باشد که وقتی جیمز استوارت حقیقت را بفهمد چه عکس العملی نشان خواهد داد؟ و این همان تعلیق مشهور هیچکاک است که احساس دلهره و بلاتکلیفی در ما ایجاد می کند. از نکات دیگر فیلم فرمول زن بلوند-زن مو مشکی است که سالها بعد توسط دیوید لینچ در «بزرگراه گمشده» و «جاده مالهالند» مورد استفاده قرار می گیرد.
سرگیجه دادگاهی برای روح انسان ها است. دادگاهی متعالی که متهمین آن وجدان های ما انسانهاست. هیچکاک در این فیلم وجدان ما را به چالش می خواند و بعید است کسی از این چالش موفق بیرون آید. هیچکاک قاضی بی رحمی است برای کوچکترین گناه اشد مجازات را در نظر می گیرد.
این فیلم هم مثل بسیاری دیگر از آثار هیچکاک مورد بی مهری آکادمی قرار گرفت و فقط در دو رشته طراحی صحنه و صدا کاندیدای اسکار شد جالب است بدانید در آن سال اسکار را به دور دنیا در هشتاد روز دادند! و این از بزرگترین خطاهای تاریخ اسکار بود.
در کل با فیلمی سروکار داریم که با یک بار دیدن یا مطالعه کتاب «سرگیجه» برای سرگرمی، لایه‌های مرموز رابطه‌ها را نمی‌توان باز کرد. هر بار که به آن می‌نگریم، در جایی چیزی نایافته می‌یابیم که تازه برای ما کشف می‌شود.
۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۱ ۲۰ تیر ۹۳ ، ۱۹:۱۰
shayan habibi

Ridley Scott


 

سر ریدلی اسکات زاده1937  انگلستان


با توجه به الگویی که در هالیوود پدید آمده و طبق آن کارگردان ها و سینماگران با استعداد از تمام کشورها به محض این که در کارشان کم و بیش موفق می شدند به هالیوود رو می کردند ریدلی اسکات نیز خود را از این قاعده مستثنی نکرد .اسکات در کالج سلطنتی هنر انگلستان درس هنر و سینما خواند. در اواسط دهه 1960 به عنوان طراح صحنه برای شبکه تلوزیونی BBC مشغول به کار شد. این دوره در شگل گیری کاری اسکات نقش بسیار مهمی داشت.

 

اسکات دوران حرفه ای اش را در مقام کارگردان با کارگردانی فیلم های تلوزیونی آغاز کرد که از بین این فیلم ها می توان به دو فیلم تلوزیونی اتومبیل های z و خبرچین هر دو در سال 1967 اشاره کرد که از ساختاری خوب و قابل قبول برخوردار بودند. اسکات درهمان  سال BBC  را ترک کرد و در طول ده سال تلاش فردی بلاخره در سال 1977 به عنوان یک کارگردان آزاد و مستقل فعالیتش را در دنیای سینما و با فیلم دوئل کنندگان آغاز کرد. او دوئل کنندگان را بر اساس رمان دوئل نوشته جوزف کنراد ساختکه ماجرای افسران فرانسوی را در دوران جنگ های ناپلئون تعریف می کرد و پروژه ای تاریخی بود اما اسکات از پس ان بر آمد. با وجود آنکه دوئل کنندگان جایزه ویژه منتقدان جشنواره کن را دریافت کرد اما چندان مورد توجه منتقدان سایر کشورها قرار نگرفت.

 

دو سال بعد دوره اوج اسکات با ساخت دومین فیلم بلند او  آغاز شد . یک افسانه علمی- تخیلی ترسناک و هیجان انگیز که ماجرایش در فضا رخ می داد  که "بیگانه" نام داشت و ایده تازه فیلم یعنی ترس از ناشناخته ها، تاثیر چشمگیری بر ژانر فیلم های ترسناک گذاشت و نسخه های دیگر نیز از روی آن ساخته شد. بیگانه با فروش بسیار خوبی روبه رو شد و هنرپیشه اول خود یعنی سیگورنی ویور (Sigourney weaver) را مبدل به یک ستاره کرد.


 

فیلم بعدی اسکات، "بلید رانر" (1982) نام داشت. اسکات در "بلید رانر" به لس انجلس سال 2019 رفت و یک ماجرای علمی - تخیلی را بر اساس داستان رباتهای انسان نما روایت کرد. "بلید رانر" بر اساس رمان مشهور "فیلیپ ک.دیک" (Philip K. Dick) ساخته شد. همچنین فیلم پرداختی هوشمندانه داشت و نیز از ساختاری خوب برخوردار بود، البته بازی خوب هریسون فورد نیز یکی از صدها نقطه قوت فیلم است. همچنان از بلید رانر بعنوان بهترین فیلم کارنامه هنری اسکات یاد می شود. کریستوفر نولان کارگردان برجسته هالیوود که ریدلی اسکات را از الهام بخشان خود در مسیر فیلم سازیش می داند ، از بلید رانر به عنوان برترین فیلم علمی-تخیلی تاریخ سینما یاد کرده است.

 

اسکات در سال 1985 فیلم افسانه را ساخت. افسانه داستانی است رویایی و افسانه ای درباره آخرین تک شاخ ، جنگل های اسرار امیز و اربابان تاریکی. در این فیلم تام کروز  که هنرپیشه ای جوان و تازه کار بود به ایفای نقش پرداخت. افسانه نه از سوی منتقدان و نه از سوی تماشاگران چندان استقبال نشد. فیلم هزینه بسیاری در بر داشت اما تاکید بیش از حد اسکات بر روی جزئیات به کلیت فیلم صدمه وارد کرد و فیلم از سوی گیشه با شکست رو به رو شد

اسکات در ادامه فعالیت کاری خود در سال 1987 تغییر جهت چشمگیری داد و یک فیلم پلیسی هیجان انگیز به نام  کسی من را می پاید  را ساخت. این فیلم از آن دست فیلم هایی بود که هالیوود همیشه بدان علاقه نشان داده است. بازی های تماشایی، ساختار خوب، گره افکنی و گره گشایی های مناسب، از جمله ویژگی های این فیلم بود.

در سال 1989، اسکات باز هم به یک پروژه پر هزینه روی آورد؛ یک تریلر جنایی - پلیسی به نام "باران سیاه" ساخت. "باران سیاه" داستانش در نیویورک و ژاپن می گذشت و به فساد در تشکیلات پلیس می پرداخت. ماجرای فیلم درباره یک پلیس ماجراجوی نیویورکی بازی مایکل داگلاس  است که درگیر باندهای مافیای ژاپنی  می شود. این فیلم از فیلم برداری خوب، طراحی، تولید قوی و فضاسازی قابل قبولی برخوردار بود.

اسکات دهه نود را با فیلم پر سر و صدا و جنجال برانگیز تلما و لوئیز ( 1991 )  آغاز کرد. تلما و لوئیز درامی ماجرایی ، جاده ای و دارای عقاید فمنیستی بود. ماجرای فیلم به حصار دنیای مردانه در زندگی دو زن و حصار شکنی آن دو می پرداخت. سوزان ساراندون و جینا دیویس  در نقش این دو زن،بازی های بسیار خوب و ماندگاری از خود در تاریخ سینما ثبت کردند. فیلم برداری زیبا ، استفاده از مناطق بیابانی زیبای آمریکا در پس زمینه و نیز طنز تلخ و پایان دراماتیک فیلم از دیگر ویژگی های فیلم بود که در موفقیت آن اثر داشت. بسیاری منتقدان این فیلم را قوی ترین اثر اسکات پس از بلید رانر می دانند.  حضور کوتاه اما موفق برد پیت در فیلم هم از نکات مهم تلما و لوییز است که پس از این فیلم او را به یکی از ستارگان مطرح سینما تبدیل کرد.
 

ریدلی اسکات یک سال بعد و در سال 1992 پروژه عظیم "1942- فتح بهشت" را به مناسبت فرا رسیدن پانصدمین سالگرد کشف آمریکا توسط کریستف کلمب کارگردانی کرد. اگر چه سیر داستان گویی  فیلم کمی کند است اما فیلم برداری بی نظیر از مناظر طبیعی ، جلوه های ویژه تا حدی قوی ، موسیقی ماندگار و شاهکار اثر ونجلیس و بازی فوق العاده ژرارد دپاردیو وسیگورنی ویور از نکات مثبت فیلم به حساب می آید.

 

کارنامه هنری ریدلی اسکات در دهه نود با دو فیلم فریاد سفید 1996 و جی ای جین 1997 به پایان می رسد. فیلمهایی که اگرچه فروغ گذشته را نداشتند اما در ساخت همچنان سرشار از نوآوری و قابل تحسین بودند.


ادامه دارد ...کارنامه سینمایی ریدلی اسکات (Ridley Scott Filmography)

-"دوئل کنندگان" (The Duellists) محصول سال 1977

-"بیگانه" (Alien) محصول سال 1979

-"بلید رانر" (Blade Runner) محصول سال 1982 

-"افسانه" (Legend) محصول سال 1985

-"کسی من را می پاید" (Someone to Watch Over Me) محصول سال 1987

-"باران سیاه" (Black Rain) محصول سال 1989

-"تلما و لوئیز" (Thelma & Louise) محصول سال 1991

-"1492- فتح بهشت" (1492: Conquest of Paradise) محصول سال 1992

-"جی ای جین" (G.I. Jane) محصول سال 1997-" فریاد سفید " (White Squall) محصول سال 1996

-"گلادیاتور" (Gladiator) محصول سال 2000

-"هانیبال" (Hannibal) محصول سال 2001

-"سقوط شاهین سیاه" محصول سال 2001

-"مردان کبریتی" (Matchstick Men) محصول سال 2003

-"قلمرو بهشت" (Kingdom of Heaven) محصول سال 2005

-"سالی خوب" (A Good Year) محصول سال 2006

-"گانگستر امریکایی" (American Gangster) محصول سال 2007

-"یک مشت دروغ" (Body of Lies) محصول سال 2008

-"رابین هود" (Robin Hood) محصول سال 2010

-"پرومتئوس" (Prometheus) محصول سال 2012

-"مشاور" (The Counselor) محصول سال 2013

-" هجرت " (Exodus) محصول سال 2014

 

خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ تیر ۹۳ ، ۱۴:۵۸
shayan habibi

می رسیم به نقطه اوج داستان ، جایی که هنگام مرگ پیر مرد است و به نوعی روی ریل دراز می کشد تا خود کشی کند. پس از مرگ اثر از جنازه نیست . با اینکه کادر تصویر کوچک تر شده اما حتی هنگامی که پیرزن جارو را بر میدارد تا  روی ریل را تمیز کند تنها صدای فنجان شکسته مرد (که آن هم نمادی از طول عمر اوست) به گوش میرسد و خبری از جسم او نیست . و در اینجا باز به تحلیل خود درباره ناپدید شدن باز می گردم گویی پیر مرد پس ازمرگ کاملا ناپدید شده و این نشانه رابطه مستقیم بین نابودی و ناپدید شدن است. چه بسا هر چه به لحظه مرگ پیرمرد نزدیک تر  میشدیم میزان ناپدید شدنهایش طولانی تر میشد.

اما حضور گربه ای سیاه رنگ در طول داستان که در این انیمیشن نماد افسردگی است و از شکل و شمایل خانه بی رنگ بودن چهره زن و مرد می توان به این افسردگی پی برد . این خانه برای زن مرد حکم زندانی پیدا کرده و انها حبس در خانه مجبورند که یا مشکلات مقابله کند.

گویی حتی این مشکلات تنها چیزیست که به زندگی آنها معنا داده و خودشان نیز نا خود آگاه به این مشکلات به نوعی به شکل چاشنی زندگی نگاه می کنند ( قطار قرمز رنگ )از دیگر نکات مهم کیسه ایست که هر گاه پیرمرد به خانه می آید در دست دارد و حاوی تنها دارایی آنها بقایایی که مرد به سختی از رود خانه بدست می آید و تنها دلیل امید واری آنان به زندگی ست . اما روزی مسافران قطار به همراه نگهبان استفاده از رودخانه را برای پیرمرد منع می کنند و این هم نشانه همان واکنش معکوسیست که پیش از این نیز به آن اشاره شد . نکهبان نیز میتواند نماد سیاست مداران بزرگتر جامعه باشد که با دخالت بی جا در امور مردم عرصه زندگی را برایشان تنگتر می کنند.در پایا ن پس از مرگ مرد ، زن نیز که تمام انگیزه های زندگی اش را از دست داده تصمیم میگیرد به نابودی تن در دهد. و با ز در سکانسی بسیار تماشایی آخرین باری سعت زمان آمدن قطار را نشان می دهد به جای پرنده یا هر چیزی شبیه به آن همان گربه سیاه رنگ که نماد افسردگی در طول داستان بود در ابعادی کوچکتر از ساعت بیرون می آید .حالا دیگر هیچ امیدی نمانده و افسردگی هم زندگی زن را فرا گرفته . پس از بر خورد قطار به خانه و انفجار و نابودی ، در سکانس پایانی میبینیم که خانه به پرواز در می آید که این میتواند نماد زندگی پس از مرگ باشد. نور داخل خانه حالا روشن تر شده و از پشت پنجره آفتاب نمایان میشود و این می تواند یکی از امید بخش ترین سکانس ها در طول این انیمیشن تلخ باشد.خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ تیر ۹۳ ، ۱۳:۳۶
shayan habibi
مفتخرم به عنوان اولین ایرانی در دنیای مجازی به بررسی و تحلیل آثار برجسته paul driessen کارگردان انگلیسی و صاحب سبک انیمیشن های کوتاه اما سرشار از مضامین و مفاهیم عمیق معنایی ، بپردازم . اولین نقد را اختصاص می دهم به انیمیشن Home On The Rails . اثری بی شک ماندگار در تاریخ انیمیشن و بسیار مهم برای هنر جویان این رشته.

paul driessen  director of Home On The Rail


   Home on the rails  اثر paul driessen  کارگردان انگلیسی تبار مطرح دنیا که در سال 1981 با بودجه بسیار پایین و باورنکردنی و محتوایی عمیق و سرشار از مضامین سورئالیسم ساخته شد و توانست نظر منتقدان را نیز به خود جلب کند.

البته home on the rails  بعنوان دهمین اثر این کارگردان خوش ذوق فروغ کمتری نسبت انیمیشن چهار سال قبل او یعنی The Killing of an Egg داشت اما این موضوع چیزی از ارزشهای paul driessen   انگیلیسی کم نمی کند.

هنوز که هنوزه paul driessen   با 74 سال سن بعنوان یک انیمیشن ساز (animator) صاحب سبک به حساب می آید و با سه بار نامزدی خود در مراسم اسکار کارنامه قابل قبولی را از خو د به جا گذاشته است .

در هنگام آغاز انیمیشن ما خانه ای را می بینیم که بر روی ریل راه آهن ساخته شده ( در نگاه نمادین خانه نماد زندگی روزمره انسانها و ریل نماد مسیر پر از مشکلات و قطار نماد خود مشکلات است که به سوی زندگی ما فرود می آید. )

کمی جلو تر برویم ، در داخل خانه ما شاهد زندگی زن و مردی سالمند هستیم در اینجا کمی شیوه داستان سرایی دریسن معقولانه تر به نظر می رسد.

داستان بدون هیچ دیالوگ و گفتگویی پیش می رود و بیشتر پیرو موسیقی  فیلم و اوج گرفتن های به موقع و پر معنایش پیش میرود .

می توان گفت روال کلی داستان داخل خانه بسیار گیرا و عاطفی ست . روابط واحساسات میا ن زن و شوهر به خوبی به تصویر کشیده شده است .کمی جلوتر با ناپدید شدن زن هنگام راه رفتن در خانه و حرکت شبح وار او و شوهرش مثالی نقض می شود بر کل سبک رئالیسم حاکم بر انیمیشن تا اینجای کار.بعضی نشان دادن چنین سکانسهای ناپدید شدن این دو شخصیت را روح بودن آنها و سرگردانیشان در خانه توصیف می کننند . و برخی از جمله خود من ناپدید شدن را نشانه نابودی تدریحی زندگی این زن و شوهر تحلیل می کنم. چه بسا هرچه در روال انیمیشن خانه ای روی ریل به سمت پایان پیش میرویم میزان ناپدید شدن ها افزوره می شود و این نشانه ی نزدیک شدن به نابودی ست. نابودی انسان های بی آزاری  که مورد آزار مردمی که در قطار هستند قرار می گیرند . با تمام لطفی که مسافران دارند و هر چند ساعت یک بار درب ها را باز کرده و خانه را محییای عبور قطار می کنند اما شاهد واکنشی معکوس از جانب آنها و اعتراضشان به خانه ی روی ریل هستند.


ادامه دارد ...

خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۹ تیر ۹۳ ، ۱۳:۲۸
shayan habibi

در آغاز کار وبلاگ در زمینه تحلیل آثار سینمایی ترجیح دادم در ابتدا به نقدهای کلی درباره کارگردانان مطرح سینمای جهان و مروری بر کارنامه فیلم سازی و اشاره های اجمالی بر ویژگی های منحصر به فرد این آثار بپردازم. و به تدریج به سراغ آثار مهم و تحلیل کامل و جامع آنها خواهم رفت.


Alfred Hitchcock


آلفرد هیچکاک زاده ۱۸۹۹ انگلستان-  مرگ ۱۹۸۰ آمریکا

نامی آشنا و فوق العاده محبوب  در ذهن تمامی دوستداران سینمای کلاسیک. فعالیت عمده‌اش در ایالات متحده آمریکا بوده است. هیچکاک بیشتر در زمینه فیلم‌های جنایی فعالیت داشت. تا به امروز او به عنوان سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین کارگردان فیلم‌های سینمایی شناخته می‌شود. از فیلم‌های معروف او می‌توان به سرگیجه، پنجره عقبی، شمال از شمال غربی، روانی، بدنام، ربکا و پرندگان اشاره کرد. مجله مووی میکر (فیلم ساز) هیچکاک را تاثیرگذارترین فیلمساز همه دوران ها معرفی کرد ، و اکثریت قریب به اتفاق او را یکی از مهمترین هنرمندان تاریخ سینما می شناسند. نشریه معتبر سینمایی سایت اند ساوند آلفرد را هیچکاک را بهترین کارگردان تمام ادوار سینمای انگلستان معرفی کرده است. مجله سینمایی توتال فیلم او را بزرگترین کارگردان سینمای جهان در تمام دوران ها برگزید. در نظر سنجی بنیاد فیلم آمریکا ۴ فیلم آلفرد هیچکاک به نام های سرگیجه ، روانی ، شمال از شمال غربی و پنجره عقبی در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفتند.

 

هیچکاک استاد تعلیق سینماست . در بیان مفهوم تعلیق سینما به نوعی معلق بودن و در بیانی دقیق تر بلاتکلیفی ست. اما جایگاه تعلیق در فیلمهای هیچکاک حس بلاتکلیفی خسته کننده نیست بلکه این کارگردان خوش ذوق با بیان خط کلی داستان و اینکه چه اتفاقی قرارست بیفتد تعلیق را در شیوه ی بیان داستان ایجاد کرده و آن را با شوخ طبعی مشهور خود در می آمیزد و این ترکیب فوق العاده احساسات بیننده را بر میانگیزد و آنچه هیچکاک در نظر داشته ( که می تواند دلهره ، ترس یا حتی سردرگمی باشد) را در بیننده به بهترین شکل ممکن ایجاد می کند.

به همین خاطر گفتم این حس بلاتکلیفی، خسته کنننده نیست . چون مایه ی بروز احساسات از جمله وحشت است . و شما بدون شک از این تعلیق لذت می برید . به همین علت است که همیشه از هیچکاک به عنوان نه تنها یک کارگردان بی نظیر بلکه یک روانشناس نابغه یاد میشود.

حضور موفق او را در تمام دوره های فیلم سازی کلاسیک نمی توان کتمان کرد. تجربه ی فیلم سازی صامت در آغاز دوره حرفه ای  کارگردانی اش او را به خوبی به سینما دوستان معرفی کرد . دلبستگی هیچکاک به سینمای صامت مانع از این نشد که او نتواند با ورود صدا به سینما کنار بیاید( بر خلاف دیگران ) ، بلکه او به خوبی توانست به کاربرد و اهمیت صدا ، موسیقی و سکوت پی ببرد و اولین فیلم ناطق او یعنی حق السکوت نیز به خوبی نشان داد که هیچکاک قابلیت دراماتیک تکنولوژی جدید را درک می کند.ساخت بیش از پنجاه فیلم در طول شش دهه فعالیت هنری هیچکاک نشان از ذوق هنری بالای او دارد. تمامی فیلم هایش الگوهایی بزرگ برای مطرح ترین کارگردانان امروز دنیا بوده و خواهد بود...


خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ تیر ۹۳ ، ۱۵:۴۰
shayan habibi

دیوید،ربات انسان نما  (میکل فاسبندر): فکر میکنی چرا انسان‌ها منو درست کردن ؟
دکتر هالووی : درستت کردیم چون می تونستیم
دیوید : میتونین تصور کنین چقدر زندگی براتون ناامید کننده میشه، اگر همین حرف رو از خالق خودتون بشنوین ؟


Prometheus 2012 - Ridley Scott

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۴:۲۸
shayan habibi

سرپیکو (آل پاچینو) : بعد مرگت یه روز چشاتو وا می کنی و میبینی توی همین اتاق، با همین آدمای دور و برتی، اونوقت می فهمی که بردنت جهنم!!


Serpico 1973 - Sidney Lumet 


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۴:۲۶
shayan habibi

جوکر (هیث لجر) :کسانی که نقشه می کشن،سعی می کنن دنیاهای کوچیکشون رو کنترل کنن.
من نقشه نمی کشم.سعی می کنم به کسانی که نقشه می کشن،نشون بدم که چقدر تلاششون برای کنترل چیزهایی که واقعا هستند،تأسف بر انگیزه...


The Dark Knight 2008 - Christopher Nolan


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۴:۲۲
shayan habibi

آدم‌ها گریه می‌کنند، نه به دلیل این‌که آن‌ها ضعیف هستند، برای این‌که آن‌ها سال‌های زیای قوی بوده اند.


Transcendence 2014 - Wally Pfister


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۴:۱۹
shayan habibi

اسکارلت (ویوین لی) : چرا مثل مردهای دیگر الان در جبهه جنگ نیستی ؟

رت باتلر (کلارک گیبل) : احساس وظیفه نسبت به مردانی که در جبهه می جنگند به من حکم می کنه که دخترهایشان را که در پشت جبهه هستند همیشه شاد نگه دارم.


Gone with the Wind 1939-  Victor Fleming

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۴:۱۴
shayan habibi

آلفرد بورن (کریستین بیل) : هیچوقت راز شعبده بازیت رو به کسی نگو ، همه برای دونستن راز بهت التماس می کنندو تا زمانی که بهشون نگی براشون قابل احترامی، ولی همچین که رازت رو بهشون لو بدی دیگه براشون ارزشی نداری.


Prestige 2006 - Christopher Nolan


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۴:۰۸
shayan habibi

ژان والژان (هیو جکمن) : مرا برای دزدیدن تکه نانی به زندان بردند...
و من پانزده سال در آنجا هر روز یک قرص نان کامل مجانی خوردم!!


Les Misérables 2012 - Tom Hooper

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۴:۰۳
shayan habibi

ایکابد (جانی دپ) : شرارت چهره های زیادی داره. هیچکدومشون به اندازه پاکدامنی خطرناک نیست!

Ichabod Crane: Villainy wears many masks, none of which so dangerous as virtue

Sleepy Hollow 1999 - Tim Burton


۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۳:۵۶
shayan habibi

John Ford


جان فورد متولد 1 فوریه 1894 مرگ 31 آگوست 1973

یکی دیگر از نامهای محبوب و صاحب سبک سینمای کلاسیک . شاید بتوان آثار فورد در طول دوران هنری اش را به دو قسمت تقسیم کرد. فیلمها ی وسترن هیجانی همچون جویندگان ، چه کسی لایبرتی والاس را کشت و دلیجان که از محبوب ترین این آثارهستند. و در بخش دوم فیلمهای دراماتیک بر اساس رمان های کلاسیک آمریکایی همچون خوشه های خشم ( اثر جان اشتاینبک ) و مرد آرام  . بی شک آثار فورد با درون مایه های خانوادگی و بیان آداب و رسوم از مهمترین فیلمهای تاریخ سینما ه حساب می آید . از این سو جان فورد را استاد آیین نامیده اند . مردی که در تمام فیلمهایش بلا استثنا آیین را استوار نگه داشته است.


در دهه 1940 فورد فیلم خوشه های خشم را با اقتباس از کتاب مشهور جان اشتین بک ساخت.درامی اجتماعی اقتصادی با درون مایه های سیاسی و بازی فوق العاده هنری فوندا در نقش اصلی فیلم که شاید هیچکس به جز او نمی توانست آن چنان ماندگار این نقش را ایفا کند.
خوشه های خشم که شاید مهم ترین فیلم هالیوود درباره رکود اقتصادی آمریکا باشد به ماجرای خانواده ای کشاورز و بی زمین می پردازد که در دوره رکود اقتصادی به کالیفرنیا مهاجرت می کنند. فیلم نگاهی احساساتی به رنج های این خانواده دارد و از جهت ظاهر مستند گونه اش که با حرکات کنترل شده دوربین گرگ تولند ( فیلم بردار ماهر فیلم )، همراه شده قابل توجه است. این فیلم نیز مورد توجه منتقدان قرار گرفت.
آخرین فیلمی که فورد پیش از جنگ جهانی دوم و پیوستنش به نیروی دریایی آمریکا ساخت چه سرسبز بود دره من نام داشت.

این فیلم بر اساس رمانی به همین نام اثر ریچارد لیولین اقتباس شد. و با روایتی رمانتیک و نوستالژیک ماجرای زوال خانواده ای معدنچی را در آغاز قرن بیستم و در دهکده ای کوچک روایت می کرد. این فیلم در سال نمایش همشهری کین به نمایش در آمد و با وجود این رقیب قدرتمند پنج جایزه اسکار را ربود.

جان فورد در جریان جنگ به نیروی دریایی پیوست و برای دفتر خدمات استراتژیک ، در سال 1942  فیلمی مستند به نام نبرد میدوی ساخت. این فیلم اسکار بهترین مستند را نصیب فورد کرد. پس از موفقیت این فیلم ، در دفتر خدمات استراتژیک به ریاست بخش فیلم برداری رسید. در این سمت ، ساخت فیلم هایی جانبدارانه و تبلیغی از جنگ آمریکا را تحت نظارت داشت و خود نیز یک سری فیلم های کوتاه مستند ساخت. فورد در این دوره شخصا فیلم مستند هفتم دسامبر را با فیلم برداری گرگ تولند ساخت. نسخه اصلی هشتاد و پنج دقیقه بود ، اما یک نسخه سی و پنج دقیقه ای از آن به نمایش در آمد و در سال 1943  نیز فورد را برنده جایزه اسکار کرد.

نخستین فیلمی که فورد پس از جنگ ساخت ، آنها بی ارزش بودند نام داشت. این فیلم با فیلم برداری ماهرانه جوزف آگوست ، داستان سربازانی را روایت می کرد که برای خارج کردن آمریکایی ها از فیلیپین با قایق پیشقدم می شدند.

پس از فیلم آنها بی ارزش بودند ، فورد یکی از شخصی ترین فیلم هایش را با نام کلمانتین عزیزم ساخت. این فیلم وسترنی زیبا و حماسی و از نظر بصری جزء شاعرانه ترین آثار فورد است.پس از ساخت چند فیلم دیگر سرانجام در سال 1956 فورد مهم ترین فیلم زندگی اش را که بسیاری آن را شاهکار فورد می دانند ساخت. این فیلم جویندگان نام داشت. جویندگان بازگشتی بسیار موفقیت آمیز پس از شش سال به ژانر وسترن بود. در این فیلم جان وین ، در یکی از بهترین نقش آفرینی هایش ، در نقش سربازی جنوبی ظاهر شد که طی هفت سال در پی برادرزاده اش که کومانچی ها آو را دزدیده اند ، تمام غرب را زیر پا می گذارد. فورد در این فیلم ، سبک فیلم برداری مطمئن و سنجیده خویش ، تسلط بر چشم انداز در شکل مناظر فوق العاده مانیومنت و مهارت فراوانش در جلوه انسانی بخشیدن به حماسه را به کمال رساند.
آن سال اگرچه این ساخته جان فورد در هیچ یک از رشته‌های اسکار نامزد نشد، اما در سال 2008 میلادی، لقب بهترین فیلم وسترن آمریکایی را از آن خود کرد و در فهرست 100 فیلم بزرگ سینمای آمریکا، رتبه دوازدهم را به دست آورد.

داستان فیلم از سال 1868 شروع می‌شود، وقتی ایتن ادواردز (با بازی جان وین) از جنگ داخلی آمریکا به ایالت تگزاس باز می‌گردد. او که خانواده‌ای ندارد، در خانه برادرش ساکن می‌شود.

او هنوز در حال انس گرفتن با شرایط جدید زندگی‌اش است که اتفاقی تلخ و سخت همه چیز را بر هم می‌زند. در حمله ناگهانی افراد قبیله کومانچی، برادر او به همراه همسر و پسرش کشته می‌شوند و مهاجمان دختر کوچک خانواده را می‌ربایند. با بازگشت ایتن و روبه‌رو شدنش با این اتفاق، داستان وارد ماجراها و سفرهای دور و دراز او می‌شود.

ایتن به دنبال برادرزاده‌اش است و همین جستجو او را که تاکنون یک قهرمان بوده، به ضدقهرمان بدل می‌کند. شخصیت اصلی فیلم،‌ درگیر احساساتی دوگانه می‌شود و مخصوصا آنجا که می‌فهمد برادرزاده‌اش که هنگام ربوده شدن، دختر بچه‌ای کوچک بوده، حالا زنی بالغ شده و یکی از زنان قبیله کومانچی است و آنان را به عنوان خانواده‌اش می‌شناسد، تصمیم به کشتن او می‌گیرد.

ایتن در وضعیتی متناقض قرار می‌گیرد، اگرچه به دنبال یافتن تنها باقیمانده خانواده‌اش است، اما می‌خواهد با کشتن او نجاتش دهد و اینجاست که تضادهای روح او آشکار می‌شود.

جویندگان، بر خلاف دیگر فیلم‌های جان فورد، قهرمان ندارد. جان وین در این فیلم، یک ضدقهرمان تنهاست که در جامعه راهی ندارد و اعمالی بسیار خشن از او سر می‌زند. از این رو جویندگان را یکی از متفاوت‌ترین فیلم‌های جان فورد باید به شمار آورد.


دردهه شصت کم کم پیری به سراغ فورد آمد و او قادر نبود با سرعت زیاد کار فیلم سازی در هالیوود به خوبی کنار بیاید. با این حال فورد در دهه شصت سه وسترن نسبتا خوب و مهم ساخت :دو سوار  که داستانی درباره اسرای سرخپوست بود و نگاهی بدبینانه داشت ، چه کسی لیبرتی والانس کشت روایتی غیر متعارف از آمیزه واقعیت و اسطوره در وسترن داشت که به سبکی عمدا کهنه و از مدافتاده فیلم برداری شده بود . بازی جان وین و جیمز استوارت در کنار هم از نقاط قوت فیلم به حسایب می آید.


  پاییز قبیله شاین ،که فورد در این فیلم سعی داشت به نوعی بی حرمتی هایی را که در فیلم های وسترن قبلی اش به سرخ پوست ها کرده بود و عمدتا آن ها را وحشی معرفی کرده بود ، جبران کند و این بار چهره ای انسانی و خوب به آنها بدهدو این کوشش او بسیار قابل احترام بود. سرانجام فورد با کارنامه ای درخشان و ماندگار در 31 آگوست سال 1973 درگذشت.

در پایان به جمله پر مفهوم بازیگر مطرح سینمای کلاسیک جیمز استوارت در باره جان فورد ،استاد آیین اشاره می کنم :

هر چه را که درباره او شنیده اید، هر چه را که در تمام عمرتان شنیده اید، بشنوید و صد برابر کنید، با این حال هنوز هم تصویر جان فورد به دستتان نخواهد آمد . (جیمز استوارت)خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۳:۲۲
shayan habibi

John Ford 


جان فورد متولد 1 فوریه 1894 مرگ 31 آگوست 1973

یکی دیگر از نامهای محبوب و صاحب سبک سینمای کلاسیک . شاید بتوان آثار فورد در طول دوران هنری اش را به دو قسمت تقسیم کرد. فیلمها ی وسترن هیجانی همچون جویندگان ، چه کسی لایبرتی والاس را کشت و دلیجان که از محبوب ترین این آثارهستند. و در بخش دوم فیلمهای دراماتیک بر اساس رمان های کلاسیک آمریکایی همچون خوشه های خشم ( اثر جان اشتاینبک ) و مرد آرام  . بی شک آثار فورد با درون مایه های خانوادگی و بیان آداب و رسوم از مهمترین فیلمهای تاریخ سینما ه حساب می آید . از این سو جان فورد را استاد آیین نامیده اند . مردی که در تمام فیلمهایش بلا استثنا آیین را استوار نگه داشته است.


فورد کار خود را از سینمای صامت آغاز کرد. او در سال 1914  در سن بیست سالگی به دنبال برادر بزرگترش به کالیفرنیا رفت. برادرش توانسته بود به عنوان بازیگر و کارگردان ، قراردادی با یونیورسال ببندد. برادرش به عنوان دستیار تهیه کننده  ، کاری برای او دست و پا کرد. فورد از 1917 تا 1921  با نام جک فورد به استخدام یونیورسال در امد تا فیلم های کم هزینه وسترن و درام های حادثه ای بسازد. اولین فیلم فورد در مقام کارگردانی ، وسترنی به نام گردباد بود که در سال 1917 ساخت و خود در آن نقش اصلی را ایفا می کرد. فورد در این مدت بیست و پنج فیلم با بازی ستاره قدیمی سینمای صامت ، هری کری ساخت. در   1922به کمپانی فاکس پیوست و در آنجا با ساخت فیلم اسب آهنین در سال 1924  به عنوان کارگردانی صاحب سبک معرفی شد. اسب آهنین فیلمی حماسی درباره بنای نخستین خط سراسری آهن در آمریکا بود که با استقبال عظیمی رو به رو شد. به دنبال شکست وسترن بعدی اش ، سه مرد خبیث پس از سیزده سال این ژانر را کنار گذاشت. با ورود صدا به سینما فورد نیز به ساخت فیلم های ناطق روی آورد. مهم ترین فیلمی که فورد در آغاز دوره ناطق ساخت مردان بی زن نام داشت. فورد این فیلم را در   1930ساخت. این فیلم درامی مربوط به یک زیر دریایی است که در آن یک نفر باید کشته شود تا بقیه بتوانند زنده بمانند. فورد برای این فیلم از یک زیردریایی استفاده کرد و علاوه بر نوآوری های دیگر ، دوربینش را در یک محفظه شیشه ای به زیر آب برد تا از انجا مستقیما فیلم برداری کند. این فیلم همچنین سرآغاز همکاری فورد با دادلی نیکولز ، فیلم نامه نویس و جوزف اگوست ، فیلم بردار بود که همکاری مشترکشان ادامه یافت و در چند فیلم موفق نتیجه داد. فورد در اویل دهه 1930   چندین فیلم کمدی و حادثه ای ساخت که از آن جمله می توان به فیلم های ارو اسمیت ، پست هوایی و محافظ گمشده اشاره کرد


.


در سال 1935 فورد با همان همکاران قبلی خود به سراغ رمانی رفت که درباره مردی نادان بود و در جریان انقلاب ایرلند یاران خود در ارتش را به خاطر پول لو می دهد  سپس دچار عذاب وجدان می شود . خبر چین نام فیلم بود و فورد با واکنش مثبت منتقدان و تحلیلگران رو به رو شد و به عنوان یکی از چهره های مهم و تاثیر گذار سینما در دنیا شناخته شد. این فیلم در آن سال افتخارات بسیاری هم به دست آورد. از جمله این که جایزه هیئت منتقدان نیویورک را به عنوان بهترین فیلم سال ، اسکار بهترین کارگردانی ، اسکار بهترین بازیگر مرد ، اسکار بهترین فیلم نامه و اسکار بهترین موسیقی فیلم را به دست آورد.


پس از موفقیت خبرچین ، فورد به فیلم هایی روی آورد که محتوای اجتماعی و تاریخی بیشتری داشته باشند ، فیلم هایی مانند زندانی شارک آیلندکه به داستان واقعی دکتری می پرداخت که متهم به قتل لینکلن می شود ، ماری اسکاتلند که تراژدی سیاسی هوشمندانه ای بود ، همچنین فیلمی اقتباسی به نام خیش و ستارگان که داستان گروه کوچکی از ارتشی های انقلابی ایرلند بود که پایگاه انگلیسی ها را برای بیست و چهار ساعت محاصره می کنند. نامعمول ترین و در عین حال پرفروش ترین فیلم فورد در این دوره فیلم گردباد  بود که در سال 1937   ساخت. این فیلم به زندانی شدن بی رحمانه جزیره نشینان دریای جنوب به دست فرمانداری اروپایی و ظالم می پرداخت و با یک صحنه طوفان گرمسیری به پایان می رسید.

دو سال بعد جان فورد دو فیلم از بهترین آثار خود را عرضه کرد: دلیجان و آقای لینکلن جوان .

دلیجان یکی از مهمترین آثار فورد در طی دوران حرفه ای او به حساب می آید چون او بعد از سیزده سال دوباره به سینمای وسترن بازگشت و با این فیلم به نوعی این ژانر را دوباره احیا کرد. فورد در دلیجان ، داستان سفر خطرناک یک گروه ناهمگون از سطوح مختلف اجتماعی را در بیابانی برهوت و ترسناک روایت می کرد ، که چگونه تنهایی فرد در یک محیط پرت افتاده می تواند پیچیدگی شخصیت های انسانی را در مواجهه با فشارهای سخت نشان دهد. فیلم نامه این فیلم را نیز دادلی نیکولز برای فورد نوشته بود. این فیلم مورد توجه مردم و منتقدان قرار گرفت و جوایزی از انجمن منتقدان فیلم نیویورک و اسکار دریافت کرد. همچنین این فیلم جان وین را به یک ستاره مطرح سینما بدل کرد.
آقای لینکلن جوان ، برداشت باشکوه و غم انگیزی از نمایش نامه ماکسول اندرسون به همین نام بود و لینکلن را در جریان رشد خود از وکیلی جوان در شهری کوچک به اسطوره ای ملی نشان می داد.


ادامه دارد ...


خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۷ تیر ۹۳ ، ۱۳:۱۲
shayan habibi

 Michael Mann  مایکل مان زاده 1943  در شیکاگو

 

مایکل مان کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده امریکایی که در سینما و تلویزیون فعال بوده و فیلمهایی چون "آخرین بازمانده موهیکان ها"، "مخمصه"، " نفوذی" و " دشمنان مردم"  را در کارنامه خود دارد.


اما حالا نوبت به دوره اوج فیلمسازی مان می رسیم ، ظهور سبک و سیاقی تازه در صنعت فیلمسازی توسط مان ،تکنیک هایی ماندگار تا به امروز و الگویی بی نظیر برای فیلم سازان آینده.

 

دوره اوج فیلمسازی مان سال 1995 آغاز شد . فیلمی با حضور دو ستاره بی مانند هالیوود یعنی آل پاچینو و رابرت دنیرو.حضور دو بازیگری که در دهه  80 و 90 تنها حضور یکی از آنها میتوانست دلیل موفقیت تجاری یک فیلم باشد . دو رقیب که بعد از شاهکار ماندگار پدر خوانده 2 هیچگاه در یک فیلم حضور نداشتند ( البته در پدرخوانده 2 هیچ سکانس مشترکی نداشتند ) . مخمصه اولین فیلمی بود که این دو در مقابل یکدیگر و در سکانسهایی مشترک به ایفای نقش پرداختند و مان رویای بسیاری از سینمادوستان را تحقق بخشید و اما نه در یک فیلم صرفا تجاری . فیلمی در ژانر اکشن جنایی  که بسیار مهیج ساخته شده و فیلمنامه ی بی نقص آن نشان از هوش بالای مایکل مان دارد.
اگر چه آکادمی اسکار آن چنان که باید و شاید ارزشی برای این فیلم که در ژانر خود جزو 10 فیلم برتر تاریخ سینماست، قائل نشد و آن را فیلمی تجاری پنداشت اما با عکس العمل شدید منتقدین و مخاطبان روبه رو شد.


اکنون با اشاره به یکی از سکانس های ماندگار مخمصه به سراغ  فیلم بعدی مان می رویم. سکانس رستوران و روبرو شدن رابرت دنیرو و آل پاچینو در آنجا می‌باشد. باید اشاره کرد که بسیاری از منتقدان بازی آل پاجینو و دنیرو رادر این قسمت مبنای خوبی برای مقایسه توانایی فوق العاده آن دو در بازی می‌دانند. اگرچه بیشتر منتقدین بازی پاچینو را در این صحنه چشم نواز تر عنوان کردند اما عده ی زیادی از تحلیلگران ومنتقدان مطرح سینما بر این عقیده اند که نمیتوان در این فیلم به طور کامل این دو بازیگر را با هم مقایسه کرد زیرا هر کدام سبک وشیوه خاص خود را دارند و حضور هر دو باعث موفقیت و جذابیت فیلم شده است.

( رابرت دنیرو در کتاب خاطرات خود و در اشاره به سکانس رستوران و رودررو شدن خود با پاچینو که برای اولین بار بوده، گفته است که شخصیت آل پاچینو و طرز نگاه کردن او طوری بود که نمی‌توانستم مستقیم به چشم هایش نگاه کنم و به بندهای کفشش نگاه میکردم و کارگردان هم برای این صحنه دوربینی پشت سر آل پاچینو قرار داده بود و در واقع شخصی که من پر قدرت بهش ذل زده بودم پاچینو نبود.)
 به نوعی میتوان گفت در مخمصه  دنیرو و پاچینو مکمل یکدیگر هستند ، هر دو ستونهای محکم فیلم به حساب می آیند و بازیشان تا ابد در ذهن دوستداران سینما باقی خواهد ماند.


پنجمین فیلم بلند مایکل مان در سال 1999 آماده اکران شد . نفوذی  فیلمی با حضور دوباره ی آل پاچینو ، و حالا مقابل پاچینو بازهم ستاره ای مطرح به بازی پرداخت یعنی راسل کرو . فیلمی در ژانر درام و فوق العاده مهیج با فیلمنامه ای بسیار قوی نوشته اریک راس و مایکل مان با داستانی فوق العاده جذاب. اینبار حتی آکادمی اسکار هم اگر چه جایزه ای به فیلم اختصاص نداد اما آن را در هفت بخش نامزد جوایز متعدد نمود . در آینده به نقد کامل این شاهکار خواهم پرداخت و هم اکنون به همین چند خط بسنده میکنم .


 


کارنامه فیلمسازی مایکل مان

Thief 1981        

The Keep 1983 

Manhunter 1986           

The Last of the Mohicans 1992

Heat 1995

The Insider 1999            

Ali 2001            

Collateral 2004

Miami Vice 2006            

Public Enemies 2009


ادامه دارد ....خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ تیر ۹۳ ، ۱۴:۴۴
shayan habibi

در آغاز کار وبلاگ در زمینه تحلیل آثار سینمایی ترجیح دادم در ابتدا به نقدهای کلی درباره کارگردانان مطرح سینمای جهان و مروری بر کارنامه فیلم سازی و اشاره های اجمالی بر ویژگی های منحصر به فرد این آثار بپردازم. و به تدریج به سراغ آثار مهم و تحلیل کامل و جامع آنها خواهم رفت.

Michael Mann مایکل مان زاده 1943 در شیکاگو

مایکل مان کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده امریکایی که در سینما و تلویزیون فعال بوده و فیلمهایی چون "آخرین بازمانده موهیکان ها"، "مخمصه"، " نفوذی" و " دشمنان مردم"  را در کارنامه خود دارد.

او در دانشگاه " ویسکانسین مدیسون " زبان انگلیسی خواند و به تاریخ، فلسفه و معماری علاقه مند بود. او با دیدن فیلم " دکتر استرنج لاو" ساخته استنلی کوبریک به سینما و صنعت فیلمسازی علاقه مند شد.

شهرت مایکل مان به واسطه نامزدی در مراسم اسکار و جوایز مختلف دیگر و البته ساخت فیلم هایی با سبک و سیاق متفاوت است. او در فیلمهایش به شکل خاصی شخصیتهای واقعی را درک و آنها را بازسازی میکند؛


بعد از اینکه هفت سال در بریتانیا به مدرسه‌ سینمای لندن رفت، همراه با هم نسل‌هایش "آلن پارکر"، ریدلی اسکات و "آدریان لین" به ساخت آگهی‌های تبلیغاتی و فیلمهای کوتاه پرداخت.

.

اولین کار سینمایی موفق مایکل مان به عنوان کارگردان فیلم "سارق" با بازی درخشان "جیمز کان" بود. تریلر هوشمندانه‌ای که در آن با استفاده از سبک خاص خود ثروت و احساس را در مقابل هم قرار داده است


پس از چند سال مایکل مان، "شکارچی انسان" اقتباسی از رمان "اژدهای قرمز"، اثری هانیبالی با بازی "برایان کاکس" را ساخت. فیلم بعدی او "محافظ" بود که در سال 1983 بازنگری اشغال رومانی توسط نازی‌هاست که به آن جنبه‌‌ ماوراالطبیعه داده شده است


در سال 1992 فیلم اقتباسی او از کتاب "فنیمور کوپر" با نام "آخرین بازمانده موهیکان‌ ها" با اقبال عمومی روبرو شد. وی در این فیلم با همکاری فیلم‌نامه‌ نویس معروف "کریستوفر کرو" توانست فضایی ایجاد کند که در آن ستمگری، غیرتمندی، دل‌خستگی، انتقام جویی و غرور موجود در جامعه‌ سرخپوستی را در قالب یک فیلم حماسی تاریخی به خوبی نمایش دهد. بازی فوق العاده دنیل دی لوییس از ستونهای اصلی فیلم به حساب می آید
کارنامه فیلمسازی مایکل مان

Thief 1981        

The Keep 1983 

Manhunter 1986           

The Last of the Mohicans 1992

Heat 1995

The Insider 1999            

Ali 2001            

Collateral 2004

Miami Vice 2006            

Public Enemies 2009


ادامه دارد ...

خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۶ تیر ۹۳ ، ۱۴:۱۷
shayan habibi