Morning Star

Shayan Habibi Viewpoint About Manuscripts , Movie Review And Analysis Of Information Technology

Morning Star

Shayan Habibi Viewpoint About Manuscripts , Movie Review And Analysis Of Information Technology

تحلیل انیمیشن خانه ای روی ریل (قسمت اول)

پنجشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۲۸ ب.ظ
مفتخرم به عنوان اولین ایرانی در دنیای مجازی به بررسی و تحلیل آثار برجسته paul driessen کارگردان انگلیسی و صاحب سبک انیمیشن های کوتاه اما سرشار از مضامین و مفاهیم عمیق معنایی ، بپردازم . اولین نقد را اختصاص می دهم به انیمیشن Home On The Rails . اثری بی شک ماندگار در تاریخ انیمیشن و بسیار مهم برای هنر جویان این رشته.

paul driessen  director of Home On The Rail


   Home on the rails  اثر paul driessen  کارگردان انگلیسی تبار مطرح دنیا که در سال 1981 با بودجه بسیار پایین و باورنکردنی و محتوایی عمیق و سرشار از مضامین سورئالیسم ساخته شد و توانست نظر منتقدان را نیز به خود جلب کند.

البته home on the rails  بعنوان دهمین اثر این کارگردان خوش ذوق فروغ کمتری نسبت انیمیشن چهار سال قبل او یعنی The Killing of an Egg داشت اما این موضوع چیزی از ارزشهای paul driessen   انگیلیسی کم نمی کند.

هنوز که هنوزه paul driessen   با 74 سال سن بعنوان یک انیمیشن ساز (animator) صاحب سبک به حساب می آید و با سه بار نامزدی خود در مراسم اسکار کارنامه قابل قبولی را از خو د به جا گذاشته است .

در هنگام آغاز انیمیشن ما خانه ای را می بینیم که بر روی ریل راه آهن ساخته شده ( در نگاه نمادین خانه نماد زندگی روزمره انسانها و ریل نماد مسیر پر از مشکلات و قطار نماد خود مشکلات است که به سوی زندگی ما فرود می آید. )

کمی جلو تر برویم ، در داخل خانه ما شاهد زندگی زن و مردی سالمند هستیم در اینجا کمی شیوه داستان سرایی دریسن معقولانه تر به نظر می رسد.

داستان بدون هیچ دیالوگ و گفتگویی پیش می رود و بیشتر پیرو موسیقی  فیلم و اوج گرفتن های به موقع و پر معنایش پیش میرود .

می توان گفت روال کلی داستان داخل خانه بسیار گیرا و عاطفی ست . روابط واحساسات میا ن زن و شوهر به خوبی به تصویر کشیده شده است .کمی جلوتر با ناپدید شدن زن هنگام راه رفتن در خانه و حرکت شبح وار او و شوهرش مثالی نقض می شود بر کل سبک رئالیسم حاکم بر انیمیشن تا اینجای کار.بعضی نشان دادن چنین سکانسهای ناپدید شدن این دو شخصیت را روح بودن آنها و سرگردانیشان در خانه توصیف می کننند . و برخی از جمله خود من ناپدید شدن را نشانه نابودی تدریحی زندگی این زن و شوهر تحلیل می کنم. چه بسا هرچه در روال انیمیشن خانه ای روی ریل به سمت پایان پیش میرویم میزان ناپدید شدن ها افزوره می شود و این نشانه ی نزدیک شدن به نابودی ست. نابودی انسان های بی آزاری  که مورد آزار مردمی که در قطار هستند قرار می گیرند . با تمام لطفی که مسافران دارند و هر چند ساعت یک بار درب ها را باز کرده و خانه را محییای عبور قطار می کنند اما شاهد واکنشی معکوس از جانب آنها و اعتراضشان به خانه ی روی ریل هستند.


ادامه دارد ...

خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۴/۱۹
shayan habibi

Best Reviews

Paul Driessen

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">