Morning Star

Shayan Habibi Viewpoint About Manuscripts , Movie Review And Analysis Of Information Technology

Morning Star

Shayan Habibi Viewpoint About Manuscripts , Movie Review And Analysis Of Information Technology

جان فورد (قسمت دوم)

سه شنبه, ۱۷ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۲۲ ب.ظ

John Ford


جان فورد متولد 1 فوریه 1894 مرگ 31 آگوست 1973

یکی دیگر از نامهای محبوب و صاحب سبک سینمای کلاسیک . شاید بتوان آثار فورد در طول دوران هنری اش را به دو قسمت تقسیم کرد. فیلمها ی وسترن هیجانی همچون جویندگان ، چه کسی لایبرتی والاس را کشت و دلیجان که از محبوب ترین این آثارهستند. و در بخش دوم فیلمهای دراماتیک بر اساس رمان های کلاسیک آمریکایی همچون خوشه های خشم ( اثر جان اشتاینبک ) و مرد آرام  . بی شک آثار فورد با درون مایه های خانوادگی و بیان آداب و رسوم از مهمترین فیلمهای تاریخ سینما ه حساب می آید . از این سو جان فورد را استاد آیین نامیده اند . مردی که در تمام فیلمهایش بلا استثنا آیین را استوار نگه داشته است.


در دهه 1940 فورد فیلم خوشه های خشم را با اقتباس از کتاب مشهور جان اشتین بک ساخت.درامی اجتماعی اقتصادی با درون مایه های سیاسی و بازی فوق العاده هنری فوندا در نقش اصلی فیلم که شاید هیچکس به جز او نمی توانست آن چنان ماندگار این نقش را ایفا کند.
خوشه های خشم که شاید مهم ترین فیلم هالیوود درباره رکود اقتصادی آمریکا باشد به ماجرای خانواده ای کشاورز و بی زمین می پردازد که در دوره رکود اقتصادی به کالیفرنیا مهاجرت می کنند. فیلم نگاهی احساساتی به رنج های این خانواده دارد و از جهت ظاهر مستند گونه اش که با حرکات کنترل شده دوربین گرگ تولند ( فیلم بردار ماهر فیلم )، همراه شده قابل توجه است. این فیلم نیز مورد توجه منتقدان قرار گرفت.
آخرین فیلمی که فورد پیش از جنگ جهانی دوم و پیوستنش به نیروی دریایی آمریکا ساخت چه سرسبز بود دره من نام داشت.

این فیلم بر اساس رمانی به همین نام اثر ریچارد لیولین اقتباس شد. و با روایتی رمانتیک و نوستالژیک ماجرای زوال خانواده ای معدنچی را در آغاز قرن بیستم و در دهکده ای کوچک روایت می کرد. این فیلم در سال نمایش همشهری کین به نمایش در آمد و با وجود این رقیب قدرتمند پنج جایزه اسکار را ربود.

جان فورد در جریان جنگ به نیروی دریایی پیوست و برای دفتر خدمات استراتژیک ، در سال 1942  فیلمی مستند به نام نبرد میدوی ساخت. این فیلم اسکار بهترین مستند را نصیب فورد کرد. پس از موفقیت این فیلم ، در دفتر خدمات استراتژیک به ریاست بخش فیلم برداری رسید. در این سمت ، ساخت فیلم هایی جانبدارانه و تبلیغی از جنگ آمریکا را تحت نظارت داشت و خود نیز یک سری فیلم های کوتاه مستند ساخت. فورد در این دوره شخصا فیلم مستند هفتم دسامبر را با فیلم برداری گرگ تولند ساخت. نسخه اصلی هشتاد و پنج دقیقه بود ، اما یک نسخه سی و پنج دقیقه ای از آن به نمایش در آمد و در سال 1943  نیز فورد را برنده جایزه اسکار کرد.

نخستین فیلمی که فورد پس از جنگ ساخت ، آنها بی ارزش بودند نام داشت. این فیلم با فیلم برداری ماهرانه جوزف آگوست ، داستان سربازانی را روایت می کرد که برای خارج کردن آمریکایی ها از فیلیپین با قایق پیشقدم می شدند.

پس از فیلم آنها بی ارزش بودند ، فورد یکی از شخصی ترین فیلم هایش را با نام کلمانتین عزیزم ساخت. این فیلم وسترنی زیبا و حماسی و از نظر بصری جزء شاعرانه ترین آثار فورد است.پس از ساخت چند فیلم دیگر سرانجام در سال 1956 فورد مهم ترین فیلم زندگی اش را که بسیاری آن را شاهکار فورد می دانند ساخت. این فیلم جویندگان نام داشت. جویندگان بازگشتی بسیار موفقیت آمیز پس از شش سال به ژانر وسترن بود. در این فیلم جان وین ، در یکی از بهترین نقش آفرینی هایش ، در نقش سربازی جنوبی ظاهر شد که طی هفت سال در پی برادرزاده اش که کومانچی ها آو را دزدیده اند ، تمام غرب را زیر پا می گذارد. فورد در این فیلم ، سبک فیلم برداری مطمئن و سنجیده خویش ، تسلط بر چشم انداز در شکل مناظر فوق العاده مانیومنت و مهارت فراوانش در جلوه انسانی بخشیدن به حماسه را به کمال رساند.
آن سال اگرچه این ساخته جان فورد در هیچ یک از رشته‌های اسکار نامزد نشد، اما در سال 2008 میلادی، لقب بهترین فیلم وسترن آمریکایی را از آن خود کرد و در فهرست 100 فیلم بزرگ سینمای آمریکا، رتبه دوازدهم را به دست آورد.

داستان فیلم از سال 1868 شروع می‌شود، وقتی ایتن ادواردز (با بازی جان وین) از جنگ داخلی آمریکا به ایالت تگزاس باز می‌گردد. او که خانواده‌ای ندارد، در خانه برادرش ساکن می‌شود.

او هنوز در حال انس گرفتن با شرایط جدید زندگی‌اش است که اتفاقی تلخ و سخت همه چیز را بر هم می‌زند. در حمله ناگهانی افراد قبیله کومانچی، برادر او به همراه همسر و پسرش کشته می‌شوند و مهاجمان دختر کوچک خانواده را می‌ربایند. با بازگشت ایتن و روبه‌رو شدنش با این اتفاق، داستان وارد ماجراها و سفرهای دور و دراز او می‌شود.

ایتن به دنبال برادرزاده‌اش است و همین جستجو او را که تاکنون یک قهرمان بوده، به ضدقهرمان بدل می‌کند. شخصیت اصلی فیلم،‌ درگیر احساساتی دوگانه می‌شود و مخصوصا آنجا که می‌فهمد برادرزاده‌اش که هنگام ربوده شدن، دختر بچه‌ای کوچک بوده، حالا زنی بالغ شده و یکی از زنان قبیله کومانچی است و آنان را به عنوان خانواده‌اش می‌شناسد، تصمیم به کشتن او می‌گیرد.

ایتن در وضعیتی متناقض قرار می‌گیرد، اگرچه به دنبال یافتن تنها باقیمانده خانواده‌اش است، اما می‌خواهد با کشتن او نجاتش دهد و اینجاست که تضادهای روح او آشکار می‌شود.

جویندگان، بر خلاف دیگر فیلم‌های جان فورد، قهرمان ندارد. جان وین در این فیلم، یک ضدقهرمان تنهاست که در جامعه راهی ندارد و اعمالی بسیار خشن از او سر می‌زند. از این رو جویندگان را یکی از متفاوت‌ترین فیلم‌های جان فورد باید به شمار آورد.


دردهه شصت کم کم پیری به سراغ فورد آمد و او قادر نبود با سرعت زیاد کار فیلم سازی در هالیوود به خوبی کنار بیاید. با این حال فورد در دهه شصت سه وسترن نسبتا خوب و مهم ساخت :دو سوار  که داستانی درباره اسرای سرخپوست بود و نگاهی بدبینانه داشت ، چه کسی لیبرتی والانس کشت روایتی غیر متعارف از آمیزه واقعیت و اسطوره در وسترن داشت که به سبکی عمدا کهنه و از مدافتاده فیلم برداری شده بود . بازی جان وین و جیمز استوارت در کنار هم از نقاط قوت فیلم به حسایب می آید.


  پاییز قبیله شاین ،که فورد در این فیلم سعی داشت به نوعی بی حرمتی هایی را که در فیلم های وسترن قبلی اش به سرخ پوست ها کرده بود و عمدتا آن ها را وحشی معرفی کرده بود ، جبران کند و این بار چهره ای انسانی و خوب به آنها بدهدو این کوشش او بسیار قابل احترام بود. سرانجام فورد با کارنامه ای درخشان و ماندگار در 31 آگوست سال 1973 درگذشت.

در پایان به جمله پر مفهوم بازیگر مطرح سینمای کلاسیک جیمز استوارت در باره جان فورد ،استاد آیین اشاره می کنم :

هر چه را که درباره او شنیده اید، هر چه را که در تمام عمرتان شنیده اید، بشنوید و صد برابر کنید، با این حال هنوز هم تصویر جان فورد به دستتان نخواهد آمد . (جیمز استوارت)خواهشمندم به منظور استفاده از مطالب این وبلاگ، نام نویسنده را در پایان ذکر کنید. باتشکر شایان حبیبی
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۴/۱۷
shayan habibi

John Ford

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">